Dostawa prenumeraty i pojedynczych magazynów na terenie Polski realizowana jest za pośrednictwem Poczty Polskiej i jej koszt wliczony jest w cenę oferty.
Wprowadzenie
Żadna inna księga nie wywarła większego wpływu na rozwój zachodniej cywilizacji. Biblia jest tekstem fundamentalnym dla judaizmu i chrześcijaństwa, również przez islam uznawanym za pismo natchnione przez Boga.
Ale Biblia jest też znakomitą opowieścią. Jej historie rozgrywają się na całym starożytnym Bliskim Wschodzie. Zwłaszcza na przypominających rogal terytoriach rozciągających się od Egiptu i Izraela po Syrię i Mezopotamię (dzisiejszy Irak), nazywanych przez uczonych Żyznym Półksiężycem. Pośrodku tego półksiężyca leży wąskie gardło na głównych szlakach handlowych łączących Egipt z Mezopotamią, pas ziemi znany również jako Kanaan, Izrael, Judea i Palestyna. To on stał się Ziemią Świętą, na której zrodził się zarówno judaizm, jak i chrześcijaństwo.
Na rozległym płótnie Żyznego Półksiężyca Biblia przedstawia nam olśniewający obraz bitew, podbojów i migracji plemion. Imperia powstają i upadają, potężne miasta są budowane i niszczone, a powodzie, susze i inne klęski żywiołowe niweczą pracę pokoleń. Jednocześnie region ten jest kształtowany przez wielkie cywilizacje – egipską, asyryjską, grecką, rzymską. Choć każda stworzyła wielkie dzieła literackie, żadne z nich nie może się równać z religijną głębią, ponadczasowością i moralnym znaczeniem Biblii.
Być może powodem jest fakt, że narracja biblijna jest w gruncie rzeczy opowieścią o rodzinach – mężczyznach i kobietach, którzy postanowili wypełnić swoje przeznaczenie w świecie otrzymanym od Boga. To właśnie ludzki charakter tych opowieści przyczynia się do nieprzemijającej atrakcyjności Biblii.
Spis treści
Część pierwsza: Historie Biblii Hebrajskiej – s. 10
W tej części przedstawiono najważniejsze starotestamentowe opowieści, takie jak te o stworzeniu świata, potopie, pobycie w Egipcie, drodze ku Ziemi Obiecanej, związane z powstaniem izraelskich królestw oraz ich podbijaniem przez Asyrię i Babilonię.
Część druga: Historie Nowego Testamentu – s. 76
Ta część prezentuje kluczowe narracje pochodzące z czterech Ewangelii – Mateusza, Marka, Łukasza i Jana, które stanowią rdzeń Nowego Testamentu – a także historie z Dziejów Apostolskich oraz Listów św. Pawła.